Skip to main content
banner.jpg

Our board

SVHA_Board

Back row, from L-R
Sr Mary Wright IBVM, Ms Sandra McPhee AM, Ms Anne McDonald, Dr Michael Coote, and Mr Paul McClintock AO.
Front row, from L-R
Professor Maryanne Confoy RSC (retired 31 December, 2018), Mr Paul Robertson AO, Ms Patricia Faulkner AO (retired 31 December, 2018), Mr Brendan Earle, and Professor Suzanne Crowe AM.
Not pictured: Ms Anne Cross AM

  1. Mr Paul Robertson AO

    Mr Paul Robertson AO
    First appointed in October 2009
    Appointed Chair in October 2012
    Chair St Vincent’s Health Australia Group of Companies

  2. MR PAUL MCCLINTOCK AO

    First appointed in January 2013
    Deputy Chair – St Vincent’s Health Australia Group of Companies
    Chair – Finance and Investment Committee
    Member – Research and Education Committee
  3. PROF SUZANNE CROWE AM

    First appointed in January 2013
    Chair – Clinical Governance and Safety Committee
    Member – Mission, Ethics and Advocacy Committee
    Member – Research and Education Committee
    Member – People and Culture Committee
    Chair – Ad Hoc Aged Care Royal Commission Committee

  4. MR BRENDAN EARLE

    First appointed in October 2010
    Member – Finance and Investment Committee
    Member – Clinical Governance and Safety Committee
    Member – Audit and Risk Committee

  5. SR MARY WRIGHT IBVM

    First appointed in October 2013
    Member – Audit and Risk Committee
    Chair – Mission, Ethics and Advocacy Committee
    Member – Audit and Risk Committee
    Member – People and Culture Committee

  6. DR MICHAEL COOTE

    First appointed in August 2016
    Chair – Research and Education Committee
    Member – Clinical Governance and Safety Committee

  7. MS ANNE MCDONALD

    First appointed in June 2017
    Chair – Audit and Risk Committee

  8. MS SANDRA MCPHEE AM

    First appointed in October 2017
    Chair – People and Culture Committee

  9. MS ANNE CROSS AM

    First appointed in January 2019
    Member – Mission, Ethics and Advocacy Committee
    Member – Clinical Governance and Safety Committee
    Member – Ad Hoc Aged Care Royal Commission Committee